W istocie: czas spędzany przed ekranem monitora może negatywnie wpłynąć na nasze oczy. Może kilka rad o tym jak zapobiec w łatwy sposób zmęczeniu oczu otworzy je na to czego potrzebują. Pewnie jesteś jedną z tych osób, które widzą ekran telefonu zaraz po przebudzeniu, zanim nawet umyjesz zęby. Ten zwyczaj codziennego spędzania wielu godzin przed ekranami skutkuje wprost bólem oczu i ich nadwrażliwością.
Znany pod oficjalną nazwą CVS (Computer Vision Syndrome) czyli zmęczenie oczu jest przyczyna bólów głowy, uczucia przemęczenia, nieostre widzenie, suchość oczu, a czasem nawet ból karku.
Dr Vincent Cianci, okulista w Kaiser Permanente, twierdzi, że spotyka się coraz częściej z pacjentami skarżącymi się na zmęczenie oczu w ciągu dnia. "Zawsze wtedy zadaję pytanie o to czy ekrany, z którymi mają do czynienia, przed którymi pracują w ciągu dnia znajdują się w wystarczającej odległości od oczu. Odpowiedź zazwyczaj brzmi: nie zawsze.".
Większość ludzi, zarówno studentów jak i pracowników biurowych nie może uniknąć pracy przed ekranem. Nie powinno to jednak znaczyć, że w przyszłości będą skazani na ból i zmęczenie związane z pracą oczu. Cianci twierdzi, że poważnym nieporozumieniem jest, twierdzenie, że nadwyrężenie wzroku powoduje fizyczne uszkodzenie oczu i co za tym idzie zaburzenia widzenia. Jego zdaniem tak nie jest. Dr Cianci podaje kilka sposobów na ograniczenie niekorzystnych skutków pracy przed ekranami.
1. Spróbuj metody 20-600-20
Co 20 minut postaraj się patrzeć przez 20 sekund na coś co znajduje się 600 metrów od Ciebie. Ta metoda powoduje, że zmieniasz długość ogniskowej oka, co zmusza do mrugania, a tym samym do nawilżenia oka. To chyba najprostsze co możesz zrobić dla uniknięcia przemęczenia oczu. Potrzebujesz przypomnienia o co 20-stominutowym spojrzeniu w dal? Z pewnością masz aplikacje na swoim telefonie, która to potrafi.
2. Trzymaj telefon we właściwej pozycji
Jeśli masz zwyczaj trzymania telefonu gdzieś w okolicach pasa i zginania karku żeby odczytać lub wysłać wiadomość, sprawdzić mail lub wykonać inne operacje - zaprzestań tego. Taka schylona pozycja jest najbardziej szkodliwa dla twego karku, szyi i placów także. Zamiast tego spróbuj trzymać telefon 10 cm poniżej linii oczu i w odległości około 50 cm od oczu. Dr Cianci wyjaśnia, że im bliżej jest obiekt, na który patrzysz tym większy jest to wysiłek dla oczu.
Ta sama zasada dotyczy zresztą ekranów komputerów. Upewnij się, że ekran monitora czy laptopa znajduje się 15-20 stopni poniżej poziomu oczu i co najmniej 50 cm od twojej twarzy. Jeśli ta odległość powoduje, że masz kłopot z odczytaniem treści - rozważ raczej stosowanie funkcji zwiększenia czcionki niż zmniejszanie odległości od ekranu.
3. Unikaj podświetleń.
Jeśli długie godziny spędzasz przed ekranem komputera to wystarczająco obciążasz swoje oczy, nie dodawaj im pracy każąc uporać się z nadmiarem sztucznego oświetlenia. Postaraj się sprawić, żeby poza światłością wydobywającą się z monitora oświetlenie mieć raczej z tyłu sylwetki. Kiedy już przyzwyczaiłeś się do prawidłowych ustawień monitora upewnij się, że oświetlenie pomieszczenia, w którym pracujesz nie pada wprost na monitor. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest oświetlenia przypodłogowe, lub inne poniżej linii biurka, co zapobiega odbijaniu się światła w monitorze.
4. Uzbrój się przeciwko suchości oczu.
Zgodnie z wynikami badan przeprowadzonych przez Centrum Oftalmologii w Tübingen (w Niemczech) przeciętnie jedna osoba mruga 15-20 razy na minutę. Ale kiedy zezujemy na monitor mrugamy przeciętnie tylko połowę tej częstotliwości.
W rezultacie nasze oczy produkują o połowę mniej łez, a przez to ten naturalny nawilżacz odparowuje z okolic, które ma nawilżyć dwukrotnie szybciej. W ocenie dr Cianci dobrze jest wspomagać się sztucznymi łzami (dostępnymi w aptekach bez recepty) nawet co godzinę jeśli stan oczu tego wymaga.
5. Pamiętaj o regularnych wizytach u okulisty.
Nawet jeśli jesteś sumienny w sprawach kontroli u okulisty, mogło się zdarzyć, że suchość oczy była problemem. Jeśli pracujesz przy komputerze - to konieczność co najmniej raz w roku.