Witamy w 3D Vision - OFERTA

Opis produktu

W niniejszej sekcji opisany jest produkt, jaki znajduje się w ofercie firmy 3D Vision, który pozwala na wykorzystanie standardowych kamer jako pary stereoskopowej, co pozwala na zbudowanie w pełni funkcjonalnej kamery 3D i umieszczenie jej np. w obudowie laptopa. Dodanie takiego rozwiązania do oferty producentów laptopów lub monitorów może dać im przewagę konkurencyjną, czyniąc ich produkty jeszcze bardziej atrakcyjne.

Budowa kamer stereoskopowych (3D) jest skomplikowana ze względu na różnice w komponentach wykorzystywanych w każdym zestawie optycznym. Typowo, pojedyncza kamera składa się z soczewek i krzemowego przetwornika, który koduje obraz na podstawie promieni światła docierających do każdej jego komórki. Biorąc dwa układy optyczne można stwierdzić:

  • Soczewki nie są identyczne - każda wprowadza inne zniekształcenia do obrazu
  • Soczewki ułożone są w przypadkowy sposób - w kategorii ich osi, które w ogólności nie są równoległe
  • Przetworniki krzemowe nie są identyczne - każdy rozpoznaje te same kolory jako inną kompozycję kolorów RGB

Powyższe problemy ustanawiają zbiór złożonych wymagań technicznych, które muszą spełnić kamery 3D, co z kolei przekłada się na nieefektywną ekonomicznie ich produkcję.

Produkt, który oferujemy pozwala na rozwiązanie wszystkich powyższych kwestii i pozwala na zbudowanie pary stereoskopowej z heterogenicznych kamer. Kamera internetowa opracowana przez 3D Vision (jako urządzenie) składa się z dwóch kamer, które łączy opracowany zbiór algorytmów, które pozwalają na automatyczne dostosowanie do parametrów każdej z kamer, pozwalając uzyskać kompletny strumień 3D z tych źródeł. Algorytmy przekształcają strumienie wejściowe według następujących zasad:

  • Rektyfikacja każdego ze strumieni - bazując na automatycznie zebranej informacji o każdej kamerze, algorytmy identyfikują wprowadzane zniekształcenia przez każdą kamerę i usuwają je ze strumienia wideo
  • Unifikacja kolorystyczna - każda kamera interpretuje ten sam kolor w inny sposób - ponownie algorytm zbiera informację o różnicach pomiędzy przetwornikami i eliminuje te różnice w trakcie działania
  • Analiza głębi - mając dwa strumienie algorytm identyfikuje wzajemne położenie ich osi i w oparciu o te informacje łączy oba strumienie w jeden zawierający dodatkowo informację o głębi każdego piksela tworząc w ten sposób strumień stereoskopowy.

Oferta 3D Vision dotyczy więc taniego i efektywnego sposobu budowania kamer 3D bez złożonych wymagań technicznych dla układów optycznych czy krzemowych znajdujących się w każdej kamerze. Należy tu zauważyć, że stereoskopia jest jednym z głównych, najszybciej rozwijających się trendów na rynku: prawie każdy telewizor ma możliwość wyświetlania strumienia 3D, najwięksi dystrybutorzy wideo w Internecie pozwalają na wgrywanie i pobieranie zawartości 3D. Należy się spodziewać, że w najbliższej przyszłości również laptopy i monitory będą wyposażane w ekrany 3D jako standard. Mając to na uwadze - należy także spodziewać się wzrostu zapotrzebowania na urządzenia pozwalające na rejestrację obrazu 3D (na potrzeby dzielenia się przez Internet), co pozwoli na gwałtowny wzrost firm oferujących tego typu produkty.

Dodatkowe możliwości zawarte w proponowanym rozwiązaniu dotyczą modelowania 3D, które pozwala użytkownikowi na wykonanie "trójwymiarowego skanu" dowolnego obiektu. Patrząc na rosnącą ofertę drukarek 3D można z łatwością wyobrazić sobie, że użytkownicy będą mogli pokazać jakiś obiekt swojej kamerze 3D, wygenerować model, a następnie wydrukować go.

Warianty

Produkt jest oferowany w 2 wersjach:
1. Pełna licencja
W tym modelu oferujemy prawa do produkcji urządzenia, którego wzór jest zastrzeżony. Pełna licencja będzie podlegała opłacie rozłożonej w czasie (proponujemy rozłożenie płatności na 4 lata). Szczegóły handlowe: zapraszamy do kontaktu.

2. Tylko oprogramowanie
W tym modelu zakładamy, że nasz klient wykorzysta licencję do wbudowania kamery do istniejącego urządzenia (monitora lub obudowy laptopa lub, że sam zaprojektuje obudowę urządzenia) i wykorzysta algorytmy opracowane przez 3D Vision (w trakcie procedury patentowej) aby zamienić dwie standardowe kamery w parę stereoskopową. Szczegóły handlowe: zapraszamy do kontaktu.

Współfinansowanie projektu

Produkt powstał w wyniku realizacji projektu

Tytuł projektu: Opracowanie prototypu stereoskopowej kamery internetowej wraz z dedykowanym oprogramowaniem do przetwarzania obrazu
Nr umowy: UDA-POIG.01.04.00-30-018/10-03
Wartość projektu: 3.657.558,37 zł
Udział Unii Europejskiej: 2.176.525,00 zł
Okres realizacji: 2012.02-2014.06
Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki